• Захворювання
 • Ціни
 • Процедури
 • Контакти
 • Новини клініки

Прокол носових пазух

Пункція - Інвазивна лікувально-діагностична процедура. У народі це називають проколом. В отоларингології виробляється пункція верхньощелепних (гайморових пазух).

Про процедуру Підготовка до пункції Проведення пункції Наслідки пункції Проведення пункції у клініці ЛОРИКА Відео на тему
Також ви можете зателефонувати
+38 (048) 772 72 12
+38 (073) 772 72 12
+38 (067) 772 72 25
для попереднього запису
 

Про процедуру

Пункція гайморової пазухи необхідна для відновлення дренажу у верхньощелепній порожнині і виведення гнійного ексудату, що накопичився, або для уточнення діагнозу.

У клініці Лоріка використовують стерильні інструменти та сучасні анестетики, що дозволяють провести маніпуляцію швидко, якісно та з мінімальним дискомфортом для пацієнта.

Підготовка до пункції

Пункція гайморової пазухи. ЛОР-лікар проколює верхньощелепну порожнину для видалення з неї ексудату, що накопичується при гнійному гаймориті.

Показання:

 • тяжкий перебіг захворювання – у пацієнта тримається висока температура, консервативна терапія не дає результату;
 • високий ризик ускладнень – перехід інфекції на хронічну стадію, запалення сусідніх ЛОР-органів, розвиток пневмонії чи бронхіту;
 • при одонтогенному риносинусіті (захворювання верхньощелепних пазух, пов'язане із стоматологічними проблемами).

У сучасній медицині пункції намагаються робити якомога рідше. Вони виконуються лише за наявності показань для цієї процедури.

До її переваг відносять:

 • відсутність тривалої чи специфічної підготовки пацієнтів;
 • короткі терміни відновлення;
 • мінімальний ризик ускладнень.

Перед пункцією гайморової пазухи оториноларинголог призначає рентгенографію, щоб отримати чітке уявлення про будову носових пазух. Крім рентгенографії може бути проведено УЗД або КТ.

Протипоказання до процедур:

 • аномальна будова лицьових кісток;
 • хвороби крові;
 • психічні розлади;
 • певний вік.

Діти віком до 4 років придаткові пазухи, зазвичай, не розвинені повному обсязі. Тому пункція неможлива. І навіть старшим дітям намагаються не робити цю процедуру. Такий підхід у сучасній медицині.

Також пункцію з обережністю призначають пацієнтам похилого віку.

Перед маніпуляцією оториноларинголог збирає анамнез, виявляє наявність алергічних реакцій. У клініці ЛОРИКА прокол проводиться тільки у разі нагальної потреби. Якщо маніпуляції можна уникнути, призначається консервативна терапія: прописуються лікарські препарати та фізіопроцедури.

Проведення пункції

Спочатку використовується місцева аплікаційна анестезія. На ватний тампон наносять знеболювальні засоби, після чого турунду на 5-7 хвилин вставляють у нижній носовий хід. При цьому пацієнт не відчуває дискомфорту.

У процедурі використовується голка Куликовського: хірургічний інструмент має вигнутий кінець, канюлю та спеціальний утримувач, що спрощує введення. Прокол здійснюють у верхній частині нижнього носового ходу, у місці, де перегородка між порожниною носа та пазухою – найтонша. Оториноларинголог із помірною силою натискає на голку, припустимо незначне обертання. У цей час пацієнт може відчувати тиск. У клініці Лоріка прокол виконується швидко, одним впевненим рухом.

Після успішної пункції голку занурюють у пазуху приблизно на 1 сантиметр, після чого ЛОР-лікар приєднує до неї шприц та відкачує вміст. Далі пазуху промивають фізрозчином. При цьому перевіряються її обсяг, наявність набряку слизової та патологічного відокремлюваного. Пацієнта просять нахилити голову вперед та вниз для відтоку рідини. Якщо пункція проводиться з діагностичною метою, витягнутий ексудат поміщають в стерильну пробірку і направляють в лабораторію.

Потім запроваджується невелика кількість антисептика для місцевої боротьби з патогенними мікроорганізмами. В кінці голка витягується, в нижній носовий хід знову вставляється щільний тампон для збору рідини, що відходить, а хворого просять 15 хвилин полежати на боці.

Кількість процедур визначається станом пацієнта та формою захворювання. Наприклад, при лікуванні гаймориту може допомогти одноразове видалення гною та промивання пазух. Але зазвичай призначається кілька маніпуляцій, що повторюються, з періодичністю раз на два дні. Для полегшення введення фізрозчину та антисептиків може встановлюватися дренаж.

Наслідки пункції

Пункція - Мінімально інвазивна процедура, при якій тканини практично не травмуються. За рахунок цього пацієнт не відчуває сильного дискомфорту (больові відчуття знімаються місцевою анестезією), прокол не кровоточить і швидко затягується.

Дотримання спеціального реабілітаційного режиму немає, хоча низка рекомендацій існує:

 • не допускати загального та місцевого переохолодження;
 • тимчасово відмовитися від відвідування басейну, лазні, сауни;
 • суворо дотримуватись приписів оториноларинголога та повністю пропити курс призначених антибіотиків.

Прокол приносить пацієнту значне полегшення. Він перестає відчувати тиск у ділянці пазух, зменшується болючість у пошкодженій ділянці, знімається набряклість тканин, відновлюється нормальна вентиляція придаткових пазух носа.

Дія прискорює одужання, займає мінімум часу, не потребує проведення підготовчих чи реабілітаційних заходів.

Крім того, при правильному виконанні процедура не призводить до жодних ускладнень і не завдає дискомфорту хворому. Тому так важливо довірити її здійснення досвідченим та кваліфікованим оториноларингологам.

Проведення пункції у клініці ЛОРИКА

Смарт-клініка ЛОРИКА в Одесі пропонує пацієнтам сучасні методи діагностики та лікування ЛОР-захворювань (що вражають вухо, горло, ніс). У тому числі, тут виробляють пункцію гайморової пазухи. Маніпуляції проводяться компетентними оториноларингологами з використанням стерильних хірургічних інструментів та високоефективних безпечних анестетиків, які повністю знімають хворобливі відчуття. Тому в Лоріці легко вилікуватися без страху та болю.

Перед призначенням пацієнт проходить ретельний огляд, що дозволяє ЛОР встановити тяжкість стану хворого і переконатися в необхідності хірургічного втручання. Після проколу необхідне повторне відвідування спеціаліста для контролю за ходом лікування та коригування терапії. Записатися на огляд ви можете зараз по контактному телефону клініки.

Відео на тему

Подбайте про своє здоров'я

Запишіться на консультацію в смарт-клініку Лоріка онлайн.

Записатись
UA