• Захворювання
 • Ціни
 • Процедури
 • Контакти
 • Новини клініки
Також ви можете зателефонувати
+38 (048) 772 72 12
+38 (073) 772 72 12
+38 (067) 772 72 25
для попереднього запису
 
Форми риніту

Особливості захворювання

Як правило, гострий риніт (нежить) не виникає сам по собі – хвороба є одним із симптомів вірусної чи бактеріальної інфекції, що проникла в організм. Неінфекційний риніт може розвинутися через порушення діяльності імунної системи (алергічний риніт), через механічне подразнення слизової носа пилом, агресивними летючими речовинами (вазомоторний риніт), або після травми носа (травматичний риніт).

Як і більшість захворювань, риніт може носити гострий і хронічний характер. Прояви гострої нежиті відрізняються сезонністю – частіше люди хворіють у холодну пору року. У цей період імунна система організму слабшає і людина стає більш уразливою до атак вірусів. Проте не лише сезонний фактор може спровокувати риніт.

Причини виникнення риніту

Причинами виникнення риніту можуть бути:

 • переохолодження;
 • зниження імунітету;
 • сезонний авітаміноз;
 • соціально-побутові умови конкретної людини

Несприятлива епідеміологічна обстановка, характерна для великих колективів, також позначається на зростанні захворюваності: скупчення людей сприяє поширенню вірусних інфекцій і, відповідно, риніту як одного з їх проявів.

Загальна схема лікування нежитю включає застосування бактерицидних та протинабрякових крапель, противірусних препаратів, протиалергічних та протизапальних засобів. При ускладненнях, коли з'являється гнійне відділення, проводиться терапія антибіотиками.

Відео на тему

Симптоми гострого риніту

Гострий риніт починається з відчуття сверблячки та сухості в носі, проявляється печінням у носовій порожнині та виділеннями слизового секрету. Часто знижується нюх, аж до втрати. При зниженому імунітеті або у разі не вчасно розпочатого або неповного лікування слизові оболонки можуть перейти в гнійні.

Розрізняють три стадії гострого риніту:

 1. Сухість у носі, утруднене дихання, підвищення температури та головний біль.
 2. Закладеність носа посилюється, з'являється рясний слиз із носа, носове дихання стає ще більш утрудненим або повністю відсутнє.
 3. В останні кілька днів захворювання виділення з носа можуть стати слизово-гнійними.

Якщо імунітет гаразд і було вчасно призначено правильне лікування, після третьої стадії настає одужання: дихати стає легше, а стан слизової оболонки покращується. Якщо цього не сталося, гострий риніт перетворюється на більш серйозну, хронічну стадію.

Можливі ускладнення при риніті

При гострому нежиті слід побоюватися ускладнень. Відсутність адекватного лікування чи збої у роботі імунної системи призводять до того, що інфекція поширюється інші органи. Риніти, залишені без лікування, небезпечні виникненням синуситів: запалюються слизові оболонки придаткових пазух носа (гайморит, фронтит, етмоїдит), а також розвитком запальних захворювань вух та очей. Інфекція може поширитися на нижні дихальні шляхи – виникають фарингіти, ларингіти, трахеїти, бронхіти, і у важких випадках хвороба може закінчитися запаленням легень.

У дитячому віці нежить особливо потребує своєчасної консультації спеціаліста. Складність у цьому, що риніт в дітей віком легко перетворюється на аденоїдит. А це захворювання протікає набагато довше і важче і потребує складнішого лікування.

Хронічний риніт: види та симптоми

Хронічний риніт часто розвивається за відсутності чи неправильного лікування гострого риніту. Супроводжується помірними виділеннями з носа, нападами сверблячки та відчуттям тиску в носі, утрудненим диханням, загальною слабкістю організму, головними болями, порушенням сну, зниженням нюху.

Причинами розвитку хронічного риніту можуть бути загальні захворювання організму (до них відносяться ендокринні, судинні, шлунково-кишкові порушення), алергія, викривлення носової перегородки, лікування гормональними препаратами, тривале перебування в запилених приміщеннях.

Залежно від причин та механізму розвитку хронічний риніт проявляється:

 • погіршенням мікроциркуляції у слизовій оболонці носа, що призводить до її пересихання;
 • гіпертрофією (розростанням) слизової оболонки носа через часті запальні процеси;
 • атрофією (стоншенням) слизової носа. При цьому порушується цілісність слизової оболонки носа, вона втрачає свої захисні функції, легко інфікується. Пошкоджуються також нервові закінчення, які у слизової оболонці. Це може призвести до повної втрати нюху.

До найпоширеніших хронічних форм риніту відносяться:

 • вазомоторний риніт – пов'язаний із зменшенням тонусу кровоносних судин слизової носа та порушенням механізмів реагування на подразнення нервових закінчень у порожнині носа при неправильному лікуванні гострого риніту. Супроводжується запаленням та збільшенням розмірів слизової носа, рясними виділеннями;
 • медикаментозний риніт – виникає після тривалого прийому судинозвужувальних препаратів;
 • алергічний риніт - Виникає після контакту з речовинами-алергенами. Буває сезонний (наприклад, як реакція на цвітіння амброзії або тополиний пух) та цілорічний (під впливом побутових алергенів – домашнього пилу, котячої вовни, пір'яних подушок). Алергічний риніт проявляється такими симптомами, як свербіж у носі, очах та носоглотці, чхання, виділення слизу з носа та сльозотеча, що часто призводить до кон'юнктивітів. Алергічний риніт протікає дуже агресивно. Погіршується загальне самопочуття людини, через цілодобовий дискомфорт важко ефективно працювати, спілкуватися. Якщо не займатися лікуванням алергічного риніту, то згодом може розвинутись бронхіальна астма. А це захворювання не виліковується повністю – можна максимально розраховувати тільки на стійку ремісію. Через алергічний риніт можуть з'явитися поліпи в носі, які практично не піддаються хірургічному лікуванню: вони знову виростають після видалення. Тому важливо вчасно звертатися за лікарською допомогою та виконувати рекомендації лікаря;
 • гнійний риніт (озена) - нежить з гнійними виділеннями з носа, супроводжується утворенням сухих кірок у носі, пацієнт відчуває неприємний гнійний запах. Ситуація вимагає правильного лікування у фахівця – самостійно з цим захворюванням упоратися не можна;
 • атрофічний риніт - Супроводжується атрофією слизової носових раковин, проявляється постійною сухістю і відчуттям неприємного запаху в носі, а також втратою нюху. Такий стан може бути як наслідком невиліковного запального процесу в носовій порожнині, так і самостійним захворюванням.

Хронічні риніти небезпечні тривалим та безконтрольним застосуванням судинозвужувальних препаратів. Важливо пам'ятати, що на всіх судинозвужувальних краплях зазначений термін застосування – як правило, від 3 до 5 днів. Пацієнти часто нехтують цими рекомендаціями. Це загрожує розвитком медикаментозного риніту, який в останні роки набув широкого поширення. За статистикою, медикаментозний риніт діагностується у кожного п'ятого отоларингологічного хворого. Застосування місцевих судинозвужувальних засобів негативно впливає не тільки на слизову оболонку носа, а й на весь організм в цілому – насамперед на серцево-судинну систему. Фахівці клініки ЛОРИКА можуть за допомогою однієї процедури позбавити вас багаторічної звички до судинозвужувальних крапель.

Лікарі клініки ЛОРИКА встановлять точний діагноз, підберуть оптимальний курс лікування, якісно та комфортно проведуть необхідні процедури, за необхідності – направлять на консультацію до лікарів суміжних спеціальностей.

У клініці Лоріка при лікуванні запальних захворювань носа використовують сучасну лазерну терапію, що дозволяє впливати на причину захворювання. Лазер має бактерицидну дію, знімає набряк, підсушує слизову оболонку носа. У кабінетах клініки також проводиться апаратне зрошення пазух носа антисептичними препаратами (процедура «зозуля»), промивання приносових пазух ЯМІК-катетером.

Відео на тему

Загальні рекомендації щодо лікування риніту

До загальних рекомендацій належать:

 • не рекомендується займатися самолікуванням запальних захворювань носа. Зазвичай це призводить до позитивних результатів, процес затягується і зростає ймовірність ускладнень. Краще звернутися до фахівця - сімейного лікаря або, при необхідності, до отоларинголога, який поставить діагноз і призначить правильний курс лікування;
 • не потрібно купувати ліки під впливом реклами або за порадою знайомих. У багатьох препаратів існують обмеження щодо тривалості прийому, можливості застосування у дитячому віці, при вагітності, за наявності хронічних захворювань. Необхідність застосування та ефективність препаратів у конкретному випадку може грамотно оцінити лише лікар.

Особливо важливо дотримуватись цієї рекомендації у разі виникнення риніту у вагітних. У цьому стані список препаратів, дозволених для використання, обмежений. При вагітності лікарі прагнуть мінімально призначати медикаментозні препарати. У лікуванні наголошується на промивання носа безпечними антисептиками, розчинами природного походження. Радимо у цей період не приймати антибіотики самостійно. Потрібно консультуватися у лікаря, щоб отримати точне та безпечне дозування ліків, вибрати той препарат, який необхідний, та приймати його правильну кількість днів;

Відео на тему

 • якщо у вас з якоїсь причини немає можливості потрапити на прийом до ЛОР-лікаря під час загострення риніту, для полегшення стану можна закапати в ніс судинозвужувальні краплі (дотримуючись інструкції), прийняти протиалергічні таблетки – вони допоможуть зменшити набряк. Зазвичай під час нежиті люди намагаються прогрівати носа – краще цього не робити. Прогрівання може посилити запалення, риніт перейде в гнійний синусит, який потребує значно серйознішого лікування. Якщо хвороба не проходить протягом кількох днів – обов'язково відвідайте сімейного лікаря або отоларинголога;
 • виконуйте рекомендації лікаря. Підходьте відповідально до процедури лікування нежитю, тому що звичайнісіньке простудне захворювання небезпечне своїми наслідками та ускладненнями. Чим раніше ви звернетеся до лікаря, тим більше шансів на якнайшвидше одужання.

Телефонуйте, записуйтесь на прийом і приходьте до клініки Лоріка в Одесі, якщо ви виявили хоча б один симптом риніту. Наші отоларингологи рекомендують не ігнорувати хворобу і звертатися за допомогою до фахівця. Професійна консультація та подальше лікування убережуть вас від ускладнень, а лікарі Лоріки швидко поставлять на ноги.

 

Подбайте про своє здоров'я

Запишіться на консультацію в смарт-клініку Лоріка онлайн.

Записатись
UA