• Захворювання
 • Ціни
 • Процедури
 • Контакти
 • Новини клініки

Тонзиліт

Тонзиліт – запальне захворювання піднебінних мигдаликів (у народі їх часто називають «гланди»). Ці парні органи розташовані в глотці між передніми та задніми піднебінними дужками. Мигдалики відіграють важливу роль в імунному захисті організму.

Про захворювання Небезпека ускладнень Відео на тему Лікування гострого тонзиліту Мигдалики: видаляти чи лікувати? Хронічний тонзиліт: чому виникає і як лікувати?
Також ви можете зателефонувати
+38 (048) 772 72 12
+38 (073) 772 72 12
+38 (067) 772 72 25
для попереднього запису
 

Про захворювання

Тонзиліт має інфекційну природу. Найбільш поширеними збудниками хвороби є стрептококи, рідше стафілококи. Причиною тонзиліту також можуть стати віруси чи грибки. Це захворювання горла супроводжується інтоксикацією всього організму.

Гострий тонзиліт (ангіну) можна визначити за наявності таких виражених симптомів, як загальна слабкість, погане самопочуття, висока температура (зазвичай вище 38), больовий синдром у горлі, прискорене серцебиття. Мигдалики при цьому червоні та набряклі, вкриті білим нальотом, лімфовузли збільшені.

Хвороба передається повітряно-краплинним шляхом. Діагностується гострий тонзиліт у дітей та дорослих досить часто, особливо за низьких температур на вулиці.

Захворюванню сприяють:

 • збої в імунній системі;
 • збільшення навантаження на організм;
 • незбалансований раціон;
 • тривале перебування на морозі;
 • відчуття крайньої втоми.

При хронічному тонзиліті характерні прояви захворювання виражені меншою мірою:

 • відзначається незначне роздратування та біль у горлі;
 • поверхня мигдаликів покривається одиночними гнійними пробками замість нальоту;
 • температура субфебрильна;
 • неприємний запах у роті;
 • невелике нездужання.

Небезпека ускладнень

Переконання, що ангіна – це безпечна інфекція, яка локалізується лише у горлі – абсолютно неправильне. Хвороба впливає весь організм. Особливо небезпечні ангіни у дорослому віці. Вони можуть викликати серйозні ускладнення з боку серця, нирок та опорно-рухового апарату.  

Тому при виникненні ангіни по лікарську допомогу потрібно звертатися в перший же день. Розраховувати тільки на дію імунітету не можна – захворювання потребує комплексного лікування. Інакше можуть початися ускладнення, які набагато небезпечніші, ніж сама ангіна.

Відео на тему

Лікування гострого тонзиліту

Оскільки захворювання має бактеріальну природу, зазвичай призначають антибактеріальну терапію. Вибір антибіотиків залежить стану пацієнта. Застосовуються препарати пеніцилінового, цефалоспоринового ряду чи макролідні антибіотики. Для внутрішнього застосування призначаються нестероїдні протизапальні засоби, а також місцеві антисептичні препарати (таблетки для розсмоктування, спреї для зрошення піднебінних мигдаликів), які сприяють зменшенню болю.

Завдяки дії антибіотиків вдається в короткий термін впоратися з інфекцією та покращити стан пацієнта. При високій температурі призначають жарознижувальні засоби. У цей час рекомендується пити у достатній кількості теплі настої лікарських трав, ягідні морси, киселі, чай із лимоном. Ці напої допомагають зняти запалення, зменшують інтоксикацію, заспокоюють роздратовану слизову оболонку горла.

У вагітних ангіна також лікується із застосуванням дозволених антибіотиків. Якщо не призначити антибіотики та дозволити ангіні розвинутися, ускладнення можуть поширитися і на плід.

Мигдалики: видаляти чи лікувати?

Піднебінні мигдалики складаються з лімфоїдної тканини. Вони формуються лімфоцити — клітини імунної системи, які нейтралізують інфекцію. Таким чином, піднебінні мигдалики створюють бар'єр на шляху розповсюдження хвороботворних організмів. За здорового імунітету ця природна перешкода затримує і знищує значну частину небезпечної мікрофлори, яка потрапляє в організм у процесі дихання.

Операцію з видалення піднебінних мигдаликів (тонзилектомію) Тепер прагнуть робити лише за особливих показаннях. Без цих органів у пацієнта зростає можливість захворіти на хронічний фарингіт, бронхіт або ларинготрахеїт. Може розвинутись гіпертрофія язичної мигдалики, яка спробує частково замінити віддалені піднебінні мигдалики. І головне — без такого передового посту весь організм чатує на небезпеку.

В даний час зусилля ЛОР-лікарів завжди спрямовані на збереження мигдаликів.

Хронічний тонзиліт: чому виникає і як лікувати?

Якщо пустити хворобу на самоплив, не лікувати ангіну правильно або не виліковувати до одужання, розвинеться хронічний тонзиліт. Причиною виникнення хронічного тонзиліту можуть стати стоматологічні проблеми, порушення в роботі шлунково-кишкового тракту, збої імунної системи.

Хронічний тонзиліт - захворювання, що часто зустрічається, небезпечне своїми наслідками. Через хворобу уражаються серце та судини, опорно-рухова система, виникають ендокринні патології.

Хронічний тонзиліт нерідко може стати причиною:

 • ревматизм;
 • поліартриту;
 • порушень функцій щитовидної залози;
 • неврологічної патології;
 • хвороб шкіри.

Лікування хронічного тонзиліту в залежності від стану пацієнта може проводитись консервативним методом або шляхом оперативного втручання.

Консервативне лікування включає:

 • стимуляцію імунної системи;
 • застосування місцевих антисептичних препаратів (для полоскання горла та розсмоктування);
 • підбір правильної дієти, прийом вітамінів;
 • при несприятливому перебігу хвороби може бути призначені антибактеріальні препарати.

Одним з ефективних методів лікування хронічного тонзиліту, який використовують у клініці Лоріка, є санація (промивання) лакун піднебінних мигдаликів. Ця процедура швидко покращує стан пацієнта.

У клініці ЛОРИКА також застосовуються сучасні фізіотерапевтичні методи лікування тонзиліту, які дають добрі результати:

 • інфрачервоне опромінення піднебінних мигдаликів

Ця процедура дозволяє придушити зростання бактерій в області піднебінних мигдаликів, а також надає виражену протизапальну дію. Інфрачервоне випромінювання швидко знімає симптоми запалення, сприяє зменшенню проявів інтоксикації організму, прискорює регенерацію слизової оболонки мигдаликів. Така терапія дозволяє скоротити термін лікування. Курс зазвичай складає до 5 процедур, які рекомендується проводити щодня.

 • фотодинамічна терапія

Цілеспрямована дія лазерним променем справляє антибактеріальний ефект, знижує запалення. Цей метод є одним із найсучасніших та найефективніших способів лікування хронічного тонзиліту, представляє дієву альтернативу оперативному лікуванню, дозволяє зберегти захисні функції мигдаликів.

Під час процедури лазер впливає на поверхневі тканини мигдаликів, насичені патогенними мікроорганізмами, руйнує їх та знищує бактерії. Після процедури стан слизової піднебінних мигдаликів та мікрофлори приходить у норму.   

Якщо діагноз поставлений правильно і вчасно розпочато лікування, а пацієнт стежить за своїм здоров'ям та виконує рекомендації щодо лікування та профілактики – мигдалики зменшуються та запалення проходить.

Однак є ті рідкісні випадки, коли фахівці рекомендують видаляти мигдалики.

Основні причини видалення піднебінних мигдаликів:

 • повторювані кожні 2-3 місяці ангіни;
 • тонзиліт не піддається лікуванню консервативними методами;
 • небезпека ускладнень з боку серцево-судинної системи, нирок та суглобів.

При такій ситуації мигдалики втрачають свої захисні функції та стають джерелом хронічної інфекції в організмі. Через частого повторення ангіни розвивається інтоксикація та значно погіршується загальний стан організму: з'являються слабкість, задишка, біль у серці та суглобах. Пацієнти вибиваються зі свого звичного графіка, знижується їхня працездатність. У цих випадках лікар-отоларинголог може запропонувати вирішення проблеми за допомогою операції.

Необхідно пам'ятати, що хірургічне лікування має протипоказання. Операцію не проводять, якщо у пацієнта діагностують гострі запальні процеси дихальних шляхів та ротової порожнини, при критичних днях у жінок або вагітності. Існує також невеликий список хронічних захворювань, у яких рекомендується утриматися від операції. До них належать деякі захворювання крові, артеріальна гіпертензія, хвороби нирок.

Операція з видалення піднебінних мигдаликів проводиться в умовах стаціонару. Реабілітаційний період може тривати приблизно тиждень. При цьому пацієнту радять щадне для горла харчування, протипоказані будь-які страви та напої, що подразнюють слизову оболонку (холодне, гаряче, гостре, газування). Також лікар рекомендує пацієнтові відмовитися від куріння та не напружувати голосові зв'язки.

Для профілактики тонзилітів слід дотримуватися нехитрих правил:

 • вести рухливий спосіб життя;
 • гартувати організм;
 • повноцінно харчуватися;
 • не перевтомлюватися;
 • підтримувати гігієну на роботі та вдома (проводити вологі прибирання приміщень, провітрювати);
 • своєчасно вирішувати стоматологічні проблеми.

У клініці Лоріка в Одесі можна отримати повний спектр послуг з лікування тонзиліту у дорослих та дітей. Приходьте - і наші досвідчені отоларингологи допоможуть вам швидко подолати хвороби вуха, горла та носа.

Подбайте про своє здоров'я

Запишіться на консультацію в смарт-клініку Лоріка онлайн.

Записатись
UA