• Захворювання
 • Ціни
 • Процедури
 • Контакти
 • Новини клініки

Інгаляція дихальних шляхів

Для результативного лікування захворювань горла та носа оториноларингологи використовують комплексний підхід: разом із медикаментозною терапією багатьом пацієнтам призначаються фізіопроцедури. Одна з них – інгаляція дихальних шляхів.

Що таке інгаляція? Показання до процедур Види інгаляцій для горла та носа Існуючі протипоказання Методи проведення Інгаляції горла та носа у дітей та вагітних жінок
Також ви можете зателефонувати
+38 (048) 772 72 12
+38 (073) 772 72 12
+38 (067) 772 72 25
для попереднього запису
 

Що таке інгаляція?

Інгаляцією називається цілеспрямоване вдихання пари, що містить лікарські препарати. Склад, тривалість дії та спосіб вдихання (через ніс чи через рот) підбирається ЛОРом залежно від поставленого діагнозу, анамнезу хворого, його самопочуття.

Фізіопроцедура дозволяє:

 • прискорити виведення мокротиння та слизу;
 • зменшити запалення слизової оболонки;
 • знизити больовий синдром;
 • значно прискорити одужання.

Пройти курс терапії в Одесі під контролем кваліфікованих оториноларингологів можна у клініці Лоріка.

Показання до процедур

Інгаляції для горла та носа впливають на уражені тканини, тому їх призначають при більшості захворювань дихальних шляхів:

Методика дозволяє ефективно справлятися з ускладненнями гострих респіраторних інфекцій і має низку переваг:

 • місцева дія. Лікарські препарати впливають безпосередньо на подразнені тканини слизової оболонки, приносячи хворому миттєве полегшення;
 • найкраще всмоктування. Препарат, поданий у вигляді аерозольної суміші, має більшу контактну площу - він стикається з великою поверхнею носоглотки і швидше всмоктується в кров;
 • стимуляція захисту дихальних шляхів. Їх слизова оболонка вистелена ворсинками, що рухаються в одному напрямку для виведення мокротиння. Інгаляції горла стимулюють цей процес та прискорюють видалення патогенної мікрофлори та слизу.

Захворювання носоглотки порушують нормальну вентиляцію дихальних шляхів. При цьому виділяється велика кількість слизу, викликаючи дискомфорт, бажання постійно ковтати або відкашлюватися. Вдихання лікарських препаратів зволожує носоглотку, горло, полегшуючи стан людини.

Види інгаляцій для горла та носа

Інгаляційний метод ділиться на безліч видів, кожен із яких застосовують за певними показаннями. Наприклад, за величиною частинок суміші (дисперсності), процедура поділяється на:

 • високодисперсну - частинки, розміром менше 1 мкм, практично не осідають на стінках носоглотки, завдяки чому проникають глибоко в дихальні шляхи. Спосіб актуальний для лікування бронхітів та пневмоній;
 • низькодисперсну - великі краплі повністю осідають у носі, його придатках, проникають у горлянку і горло, обволікаючи їх. Оптимально зі зняттям подразнення верхніх дихальних шляхів.

За температурою пари інгаляції для носа та горла поділяються на:

 • вологі (менше 30℃);
 • тепловологі (до 40℃);
 • парові (понад 40℃).

В оториноларингології найчастіше призначають тепловологі фізіопроцедури. Теплова дія викликає розширення поверхневих судин і припливу крові, слиз розріджується і ефективніше виводиться з організму.

Активуються функції миготливого епітелію, що сприяють прискореній евакуації мокротиння. Пара зволожує слизову, знімає набряк та запалення, нормалізує секрецію. Курс особливо дієвий при патологіях глотки, гортані, різних захворюваннях трахеї та бронхів.

За текстурою ліки інгаляції ділять на водні та олійні. Водні призначають, якщо активна речовина швидко та добре абсорбується на поверхні клітин, не ушкоджуючи мембрану. Проводять при хронічному нежиті, ларингіті у гострій формі, трахеїті, аденоїдиті.

Масляна методика заснована на розпиленні підігрітих рослинних олій з вираженою трофічною, регенеративною дією. На поверхні уражених органів утворюється тонка масляна плівка, що захищає їх від пересихання, контакту з алергенами та подразниками. Олії розм'якшують скоринки і полегшують їх самостійну евакуацію.

У клініці ЛОРИКА вид та тривалість курсу, що використовується препарат підбираються компетентним ЛОРом. Це гарантує швидкий та відчутний результат впливу та значне полегшення стану вже після першого сеансу.

Існуючі протипоказання

Незважаючи на ефективність інгаляцій носа, вони показані не всім пацієнтам. Протипоказання включають:

 • підвищення температури понад 37,5℃;
 • схильність до носових кровотеч;
 • серцева чи дихальна недостатність;
 • тяжкі патології легень;
 • алергія на використовувані медикаменти.

У такому разі оториноларинголог підбирає інші методики лікування, які є безпечними для хворого.

Методи проведення

Інгаляція носа та горла – одна з найбільш поширених фізіопроцедур, до якої багато хворих вдаються в домашніх умовах. Раніше для утворення пари використовувалася гаряча вода, в яку в певних пропорціях додавали ефірні олії або антисептики. Але такий підхід застарів.

Набагато кращий результат можна отримати під час проведення процедур в оториноларингологічних клініках, де для утворення лікувальної повітряно-лікарської суміші використовується спеціальне обладнання. Найчастіше це небулайзери.

Залежно від типу обладнання існують різні способи одержання дрібнодисперсної суспензії. Наприклад, аерозоль отримують при дії ультразвукових коливань. Таким чином, пара вдається отримати без її нагрівання, що створює додатковий комфорт при вдиханні, хворий не ризикує обпалити запалену та чутливу слизову оболонку.

Процедура виглядає так:

 1. ЛОР визначає робочі параметри небулайзера, додає необхідні медикаменти. Це можуть бути протизапальні препарати, муколітики, бронхолітики тощо.
 2. Пацієнт надягає спеціальну маску для вдихання.
 3. Дихає повітряно-лікарською сумішшю, що надходить, протягом 5-10 хвилин.

Для підвищення ефективності процедури рекомендується дихати повільно та глибоко, з невеликою затримкою після вдиху. Це дозволить препарату проникнути максимально глибоко та осісти на уражених ділянках. Курс складається із 6-12 сеансів, що проводяться щодня.

Інгаляції горла та носа у дітей та вагітних жінок

Даний вид фізіопроцедур – один із найбезпечніших. За рахунок м'якого та локального впливу на організм інгаляції носоглотки практично не мають протипоказань та призначаються пацієнтам будь-якого віку.

Процедуру можна проходити вагітним жінкам і матерям, що годують. Але до вибору методики та медикаментів, а також тривалості сеансу необхідно поставитися з особливою увагою. Можна застосовувати ті препарати, які не зашкодять нормальному розвитку плода. Тому рекомендується відмовитися від самостійних інгаляцій та проходити процедуру лише під контролем компетентного оториноларинголога у смарт-клініці Лоріка.

Тут на вас чекає:

 • сучасно обладнані кабінети;
 • передові безболісні та результативні способи лікування гострих та хронічних захворювань дихальних шляхів;
 • комфортні умови та турбота про кожного пацієнта.

Щоб пройти курс інгаляцій, запишіться для початку на первинну консультацію до ЛОР. Фахівець підбере оптимальну схему лікування та призначить необхідну фізіотерапію.

Подбайте про своє здоров'я

Запишіться на консультацію в смарт-клініку Лоріка онлайн.

Записатись
UA