• Захворювання
 • Ціни
 • Процедури
 • Контакти
 • Новини клініки

Лікування носових кровотеч

Раптом пішла кров із носа – з такою ситуацією хоч одного разу стикалася будь-яка людина. Носова кровотеча не має вікових обмежень і може статися з кожним.

Найчастіше до лікаря не звертаються за допомогою усунути цю проблему і використовують народні методи зупинки крові в домашніх умовах або чекають, доки «саме минеться». І це помилка, адже ситуація, що склалася – тривожний знак, який не можна просто проігнорувати. Навіть банальна подряпина іноді викликає неабияку проблему, що вже говорити про масивний потік крові.

Причини виникнення Симптоми Перша допомога при носових кровотечах Відео на тему Методи зупинки крові з носа Відео на тему Ускладнення
Також ви можете зателефонувати
+38 (048) 772 72 12
+38 (073) 772 72 12
+38 (067) 772 72 25
для попереднього запису
 

Причини виникнення

Як і будь-які інші крововтрати, носові кровотечі небезпечні для здоров'я людини. За статистикою, приблизно кожного десятого пацієнта в ЛОР-відділеннях госпіталізують через носові кровотечі.

ЛОР-фахівці поділяють причини носової кровотечі на дві групи:

 • місцеві – коли проблема стосується виключно носа. Це кровотечі, що з'явилися через травми, потрапляння сторонніх тіл у порожнину носа. Сюди можна віднести наслідки захворювань, які викликають приплив крові до слизової – наприклад, хронічних ринітів, отитів, аденоїдитів. Джерелом крововиливу стають зміни в порожнині носа - дистрофічні процеси слизової оболонки, значні викривлення або новоутворення перегородки - як доброякісні, так і злоякісні;
 • загального характеру. Усі частини нашого тіла залежать одна від одної, і джерело нездужання буває далеким від сфери діяльності лікаря «вухо горло носа». Сигнали SOS, таким чином, подають різні серцево-судинні захворювання – гіпертонія, атеросклероз, вада серця, аномалії судин, при яких збільшується тиск; геморагічний діатез, авітаміноз; тепловий та сонячний удари, перегрівання, підвищення температури; хвороби у гострих стадіях; різкі перепади тиску. Більш того, причини можуть бути приховані у вагітності чи статевому дозріванні.

Важливо усвідомлювати: будь-яка, навіть найменша кровотеча з носа, вже є сигналом для відвідування отоларинголога, адже сама по собі людина, без медичної освіти, не може знайти причини.

Симптоми

Витікання крові з носа чи затікання крові з носоглотки – основні симптоми такого стану. При масивній носовій кровотечі з'являються виражені ознаки втрати крові:

 • слабкість;
 • дзвін і шум у вухах;
 • запаморочення;
 • спрага;
 • прискорене серцебиття;
 • блідість шкіри та слизових.

Кровотеча в передніх відділах носа – зазвичай не інтенсивна, пацієнт може зупинити його самостійно або звернутися до лікаря.

У глибших відділах носа зосереджені більші кровоносні судини. Такі кровотечі небезпечніші і вимагають невідкладного звернення до лікаря та використання спеціальних методів.

Перша допомога при носових кровотечах

Зупинку кровотечі краще довірити досвідченому кваліфікованому оториноларингологу. Лікар ЛОР визначить причину та характер ситуації, надасть допомогу та призначить подальше лікування та обстеження, якщо необхідно.

Є низка простих заходів, які можна провести до візиту до клініки, щоб прибрати зовнішні прояви, спробувати зупинити кровотечу та максимально стабілізувати стан людини. Самостійно надавати першу допомогу слід лише за незначних кровотеч.

Постраждалого треба посадити, трохи нахилити його голову вперед і встановити ватний тампон, просочений перекисом водню, до загального носового ходу. Поліпшити ситуацію допоможе прикладений до перенісся холодний предмет – наприклад, пов'язка з льодом.

Попри популярну народну рекомендацію не варто закидати голову назад або укладати людину в положення лежачи – у цьому випадку кровотеча може посилитися.

Всі ці маніпуляції не вирішать проблему, а лише усунуть її зовнішні симптоми. Тільки ЛОР на огляді зможе визначити реальну причину та призначити грамотне комплексне лікування для якісного та довгострокового результату.

Відео на тему

Методи зупинки крові з носа

Для діагностики лікар збирає анамнез, оглядає пацієнта, зупиняє носову кровотечу. При необхідності призначає медикаментозне лікування та додаткове обстеження.

Не можна виділити один універсальний метод, застосовний до всіх ситуацій. Оптимальний спосіб зможе підібрати виключно ЛОР, ґрунтуючись на результатах первинного огляду, характері та причинах кровотечі, його масивності та побічних симптомах.

Тому отоларинголог вибирає певний спосіб зупинки крові:

 • якщо проблема виникла через пошкодження судин у передніх відділах носа, лікар використовує метод передньої тампонади. У носову порожнину вводиться довгий тампон і укладається особливим чином гармошкою. Не варто намагатися здійснити цю маніпуляцію вдома: неправильно введений тампон посилить проблему. Такий метод проводиться амбулаторно.

У клініці ЛОРИКА в Одесі виробляється сучасний спосіб тампонади: безболісний та безпечніший, ніж традиційна маніпуляція. Спеціальну стрічку або губку просочують антибактеріальною маззю або гелем, щоб уникнути запального процесу, і вводять у порожнину носа. Після зупинки крові пацієнт може повернутись додому.

 • при серйозних потужних кровотечах у задніх відділах отоларингологи вдаються до способу задньої тампонади. Великий діаметр судин заднього відділу сприяє виникненню рясних крововтрат. Вони майже ніколи не можуть зупинитися самі по собі лише після кваліфікованої медичної допомоги. Задня тампонада – складна процедура, яка виконується лише за умов стаціонару.

Досить часто в Лоріку приходять з рецидивними кровотечами – коли через регулярні ушкодження на слизовій оболонці з'являються ерозії, які іноді кровлять.

Для усунення таких проблем застосовується інший метод – припікання. Така терапія вимагає чималого досвіду та майстерності отоларинголога і допомагає ефективно позбавитися проблеми всього за один сеанс. Спочатку лікар обробляє місце кровотечі анестетиком, щоб уникнути неприємних відчуттів під час процедури, а потім припікає. Як правило, після цього конкретна проблема вирішується раз і назавжди.

Всі перераховані вище прийоми для зупинки крові супроводжуються медикаментозною терапією, щоб не тільки прибрати зовнішні ознаки, але і вирішити суть проблеми.

Відео на тему

Ускладнення

Носові кровотечі – неприємний та небезпечний стан. При самостійних спробах зупинити масивну кровотечу, у разі невчасного звернення до лікаря і, як наслідок, великої втрати крові можуть виникнути серйозні проблеми.

Вже за перших симптомів не ризикуйте своїм життям – довірте турботу про неї професіоналам, які практикують ЛОР-фахівцям клініки ЛОРИКА.

Подбайте про своє здоров'я

Запишіться на консультацію в смарт-клініку Лоріка онлайн.

Записатись
UA