• Захворювання
 • Ціни
 • Процедури
 • Контакти
 • Новини клініки

Прокол барабанної перетинки

Парацентез або прокол барабанної перетинки - Хірургічне втручання в оториноларингології, яке передбачає розріз її шарів для звільнення вмісту з порожнини середнього вуха. Процедура зазвичай проводиться при гострому середньому отиті, щоб уникнути ускладнень. Вона допомагає покращити самопочуття пацієнта, прискорює одужання та зберігає слух.

Показання до проведення процедури Як це відбувається? Наслідки парацентезу Протипоказання до проведення процедури Відео на тему Реабілітація та ефективне відновлення Парацентез у дітей
Також ви можете зателефонувати
+38 (048) 772 72 12
+38 (073) 772 72 12
+38 (067) 772 72 25
для попереднього запису
 

Показання до проведення процедури

Призначають за відсутності результату консервативного лікування, коли стан хворого погіршується та випинається барабанна перетинка. Остання визначають методом отоскопії.

Прокол барабанної перетинки при отіті виробляється в доперфоративний період захворювання, тобто до її самостійного розриву під тиском рідини, що накопичилася.

Гнійний вміст у порожнині середнього вуха створює загрозу розвитку лабіринтиту, запалення мозкових оболонок, абсцесу мозку. Хворий стикається з такими симптомами, як:

 • різкий біль у ураженому вусі;
 • висока температура та викликана цим сплутаність свідомості;
 • головний біль та нудота.

У цьому випадку ЛОР-фахівець клініки Лоріка приймає рішення про оперативне втручання, що дозволяє звільнити гній із середнього вуха.

Отвір проколу гоїться значно краще, ніж той, який утворився під тиском ексудату - вмісту, що скупчився. Спонтанна перфорація (розрив) часто сильно ушкоджує барабанну перетинку, оскільки вона проривається під тиском у випадковому місці. В результаті збільшується час відновлення тканин та створюється додаткова загроза зниження гостроти слуху, особливо у разі утворення рубців. У той час як перфорація утворюється на ділянці, що важко піддається відновленню, лікар проводить процедуру в єдино правильному місці. Загоєння здійснюється швидко та без наслідків.

При тривалому збереженні запалення накопичений ексудат залишається у порожнині і є середовищем у розвиток патогенної мікрофлори. Надалі це призводить до хронічного запалення, а також до порушення нормальної роботи слухового апарату.

Як це відбувається?

Суть методики полягає у проколі барабанної перетинки парацентезною голкою. Через отвір накопичене виділяється у зовнішній слуховий прохід - середнє вухо звільняється від патологічного вмісту. Оториноларинголог контролює діаметр проколу, за рахунок чого розмір перфорації виходить незначним, і тканини швидко гояться після процедури.

Спочатку ЛОР обробляє слуховий прохід пацієнта знезаражуючим розчином. Оскільки перетинка дуже чутлива, перед проколом необхідно використовувати анестезію.

Існують три методи знеболювання:

 • провідниковий – робиться ін'єкція, що тимчасово блокує нерв;
 • аплікаційний - Поверхня барабанної перетинки змащується анестезуючим складом;
 • загальний наркоз - Виробляється вкрай рідко.

Людина сидить чи лежить, голова зафіксована. Після спрацьовування анестетика оториноларинголог акуратно вводить голку і одним рухом робить процедуру в задньо-нижньому відділі барабанної перетинки. З отвору починає виділятися прозорий або каламутний ексудат із включенням крові та гною.

У ході процедури ЛОР-лікар контролює глибину занурення інструменту, щоб уникнути травм внутрішніх структур порожнини. При сильному запаленні можливе введення антибіотиків у середнє вухо. Якщо маніпуляцію потрібно виконувати багаторазово, проводиться катетеризація.

Наслідки парацентезу

Після завершення маніпуляції хворий відчуває значне полегшення, біль у вусі стихає або стає практично непомітним. Якийсь час тримається відчуття закладеності, але й воно швидко минає.

Після цього на вас чекає:

 • зниження температури: лихоманка йде;
 • зняття запалення: тканини швидко відновлюються;
 • нормалізація слуху швидшими темпами.

Барабанна перетинка після парацентезу гоїться протягом 7-10 днів без утворення грубих рубців. Правильне проведення маніпуляції гарантує повне відновлення слуху.

Але за порушення техніки можливі такі ускладнення:

 • частковий розріз, при якому буде видалено лише частину ексудату - збережеться ризик переходу інфекції в хронічну стадію;
 • ушкодження медіальної стінки, що викликає сильний біль;
 • занесення інфекції, якщо лікар не зміг ввести інструмент, не зачепивши стінки слухового проходу.

Щоб уникнути ускладнень, важливо лікуватися у кваліфікованого та досвідченого ЛОР-лікаря у клініці Лоріка.

Протипоказання до проведення процедури

Хірургічне втручання не допускається:

 • віком до 6 місяців;
 • якщо на барабанній перетинці є рубці;
 • якщо той, хто звернувся за допомогою, нещодавно переніс операцію на вусі.

У таких випадках підбирають інші способи лікування гострого середнього отиту або інших захворювань, що призводять до накопичення ексудату.

Лікарі смарт-клініки ЛОРИКА в Одесі при призначенні враховують анамнез, вираженість симптоматики, особливості перебігу хвороби. Завдяки цьому лікарі обирають оптимальну схему терапії, що дозволяє повністю відновити здоров'я без ризиків для хворого.

Відео на тему

Реабілітація та ефективне відновлення

Після проколу потрібен спеціальний догляд. У зовнішній слуховий прохід нещільно вводять стерильний тампон для збирання вмісту. Він підлягає заміні кожні 2-3 години або з іншою регулярністю, встановленою лікарем.

Протягом перших 5-7 днів, поки місце проколу затягується, необхідно берегти вухо від попадання води та пилу. Додатково можуть бути призначені знеболювальні та протимікробні засоби, зовнішня обробка антисептичним розчином.

Через тиждень після парацентезу цілісність барабанної перетинки відновлюється, симптоми запалення минають.

Однак протягом 7-10 днів необхідно дотримуватись певних рекомендацій:

 • не допускати переохолодження організму;
 • приймати загальнозміцнюючі препарати;
 • відмовитися від відвідування басейнів та саун;
 • не користуватись внутрішньоканальними навушниками.

Для відновлення слуху можуть застосовуватися фізіопроцедури, продування євстахієвих труб, пневмомасаж. Весь процес лікування контролюється спеціалістом, тому важливим є повторний візит для контролю над ходом загоєння проколу.

Важливо дотримуватись схеми лікування, розробленої оториноларингологом. Самолікування неприпустимо - воно призводить до занесення інфекції, рецидиву отиту, розвитку небезпечних ускладнень, аж до приглухуватості або глухоти.

Парацентез у дітей

У дитячому віці через підвищену товщину барабанна перетинка не випинається (або випинається незначно), навіть при накопиченні достатньої кількості рідини. Тому свідченнями стають:

 • скарги дитини на гострий біль у вусі (у немовлят – постійний плач, що переходить у крик);
 • незбивна температура (38-39 ° С);
 • нудота, млявість, відмова від їжі.

Лікар ЛОР підбирає анестезію в залежності від стану малюка. Зазвичай використовується місцевий анестетик, який вводиться у слуховий прохід за допомогою ватного тампону. Потім дитину садять або кладуть, а голову фіксують (наприклад, її може тримати помічник або медсестра).

Кваліфікований фахівець проводить парацентез перегородки миттєво і точно, хворий не відчуває значного дискомфорту. Навпаки, відразу після видалення гнійної рідини відчутно слабшають тиск та хворобливі відчуття у ураженому органі, покращується слух.

У ЛОРИЦІ в Одесі працюють досвідчені оториноларингологи, які виконують прокол барабанної перетинки при отиті швидко та без болю. Використання сучасних анестетиків та стерильних інструментів гарантує відсутність ускладнень та швидке відновлення без утворення рубців.

Після парацентезу у нашій клініці слух повністю нормалізується, а отит остаточно виліковується без ризику переходу до хронічної стадії. Записатися на прийом до ЛОР ви можете прямо зараз. Довіряйте своє здоров'я та здоров'я своїх дітей професіоналам!

 

Подбайте про своє здоров'я

Запишіться на консультацію в смарт-клініку Лоріка онлайн.

Записатись
UA